Otse põhisisu juurde

Tartu second-hand

NB! Tegemist on 2015. aasta postitusega, nii et info ei pruugi olla täpne!

Juba mõnda aega olen mõelnud, et peaksin ette võtma väikese ringkäigu mööda Tartu kaltsukaid ja taaskasutuskeskusi, et täiendada oma riidevaru ja avastada uusi kohti, kus tulevikus ka luurel käia. Tõenäoliselt oleks olnud targem see matk ette võtta kuskil septembris, kui ilmad olid veel soojemad, aga kuidagi ei leidnud aega ega raha ega viitsimist, ja sisseelamine võttis ka oma osa. Paar päeva tagasi aga määrasin lõpuks oma avastamispäevaks reede ja hommikul kell 11 (umbes sel ajal teevad reedeti lahti oma uksed enamik second hand poode siinmail) seadsin sammud oma esimese sihtmärgi poole.

Esimene koht, kuhu sisse astusin, oli Mecca-nimeline komisjonikauplus, mis asub aadressil Vabaduse pst 2 ehk siis Raekoja platsi jõepoolsel nurgal. Siit leiab täpsemat infot lahtiolekuaegade kohta ning üleval on vahel ka mõned näidispildid olemasolevatest kaupadest. 
Pood ise asub keldrikorrusel ning võib algul ehk möödakäijal kahe silma vahele jääda, kuid sisse astudes ootab külastajat meeldiv õhkkond ja hubane väike pood. Algul tundus mulle, et nonii, sattusin mingisse taevakõrguste hindadega ja ülehinnatud kaubaga kohta, aga seda vaid seetõttu, et silma alla juhtusid esmalt veidi kallimahinnalised riided (ehk siis 15€ ja kallimad). Kui aga stangesid lähemalt uurima hakkasin, mõistsin, et suur osa riietest jääb tegelikult hinnavahemikku 5-15€, mis tegelikult pole minu arvates üldse hull. Foorumitest olen lugenud mõnda arvamusavaldust, et Mecca hinnad on liiga ulmeliselt kõrged, aga tõtt-öelda on minu arvates asjad seda väärt ka. Need on seal vähemalt minu arvates keskmisest palju stiilsemad ja korralikuma väljanägemisega. Soetasin endale 5,90€ eest beežid ja ilusad pehmed püksid. Kindlasti käin Meccast ka tulevikus läbi.

Järgmiseks suundusin aadressile Pepleri 8, kus teadsin asuvat sellise koha nagu Kõige Pood, millest olin korduvalt mööda käinud ja ka tuttavate käest head kuulnud. Sisse astudes sain aru, et tegu on tõesti "kõige poega" - lisaks riietele võib sealt leida ka nõusid, aksessuaare, köögitehnikat, lauamänge (! poes need nii kallid!) ja palju-palju muud. Pood on suhteliselt suur ja hind riietele on keskmiselt 5-10€ vahel (muidugi ei arvesta ma üleriideid jms). Kuigi endale ma seekord midagi ei leidnud, hakkas mulle silma suur kingavalik heade hindade ja laia valikuga, nii et otsustasin kevade poole sealt endale tenniseid ja suviseid jalanõusid muretsema minna. Siin on kaupluse Facebooki-leht, kust võib näha ka pilte poest.

Selleltsamalt Facebooki-lehelt võetud foto poe välisilmest, et ikka ära tunneks ja värki.

Järgmine peatus oli kauplus nimega Stop Riidetop, mis asub aadressil Kuperjanovi 18A. See kauplus keskendub põhiliselt riiete müügile, kusjuures minule jäi silma üpris suur valik mütside, kinnaste ja sallide osas. Hinnad kõikusid pooleteisest eurost paarikümneni. Minu jaoks oli aga kõigi külastatud kaupluste seast tegu kõige tavalisema ning mittemeeldejääva kohaga, mis võib muidugi tuleneda sellest, et pakutav kaup lihtsalt ei ühtinud minu maitsega. Üldiselt asub pood väga heas kohas raudteejaama lähedal, nii et sisse tasub sinna huvi pärast ikka piiluda. Siit saab uurida kaupluse Facebooki-lehte ning ka fotosid saadavalolevast kaubast.

Kõrvaluksest sisse astudes avaneb aga võimalus külastada sellist kohta nagu HOT - Exclusive Second Hand või midagi sarnast, sest nimi jäi mulle siltidelt lugedes segaseks ja Facebookis on minu jaoks üldse üllatav kolmas nimi sellel. Asub see igatahes samal aadressil, kus ka eelmine pood, ning ka hinnavahemik ei ole eriti teistsugune. Mis aga neid kauplusi eristab on ehk see, et käesolevas on riided pigem retrostiili-hõngulised ja on olemas isegi eraldi sektsioon, mille kohal ripub silt "Sobib stiilipidudeks". Tõepoolest, sealsed riided on täpselt ajastuhõngulised ning leidsin isegi ühe jõuluvanamantli, mida mõnel stiilipeol tarvis võib minna. Siin on kaupluse Facebooki-leht ning siitki võib uudistada müügilolevat kaupa ning lugeda uudiseid saabuva kohta.

Edasi seadsin oma sammud paari ukse kaugusel asuvasse Humanasse, mille täpsem asukoht on Kuperjanovi 20. Tegelikult on olemas ka teine Humana Raekoja platsi lähedal, aga selle olemasolust ma tol hetkel veel muidugi ei teadnud. Igatahes on mõlema kohta olemas info (lahtiolekuajad, transpordivõimalused, ajalugu) siin.
Pean tõdema, et mulle Humana lihtsalt ei istu. Kaup on minu arvates keskmisest räsituma ja väljapestuma väljanägemisega, hinnad aga omakorda kõrgemad. Muidugi on olemas ka odavamat sorti kaupa, ütleme 5-10€ väärtuses, aga nii mõnigi riideese on kallim. Üldiselt on süsteem mugav: riided on sorteeritud värvi järgi ja põhimõtteliselt on esemete läbiv stiil lihtne ja tagasihoidlik. Just riiete elementaarse väljanägemise tõttu ei tundu mõistlik välja käia nende eest nõutavat hinda, kuid kindlasti sobib nii mõnelegi selline stiil ja lahendus. Pood oli igatahes ostjaid täis. Mina aga tahtsin umbsest ruumist rutem välja pääseda.

Järgmiseks astusin sisse Taaskasutuskeskusesse Sahtel, mis asub aadressil Kastani 38. Vot seal leidus tõepoolest kõike: riideid, jalanõusid, mööblit, aksessuaare, raamatuid, vinüülplaate, õlimaale, kosmeetikat, sööginõusid, telefone... Riided olid kõik 1€ ringis ning minu pilku püüdsid ka paar kohvilauda, mis maksid mõlemad kõigest 15€. Isegi üks Stalini õlimaal vaatas seinalt vastu. Ainus puudus oli ehk see, et riided ei olnud kuidagi organiseeritud, vaid kõik suurused ja stiilid rippusid läbisegi, kuid eks tähelepanelik ostja vaatab nagunii suhteliselt kõik läbi. Sealt leiab endale igatahes igaks elutarbeks vajalikud asjad üles. Siin on kenasti olemas nii info kui ka pildid kaubast.

Facebooki-lehelt võetud pilt välisilmest.

Veel jõudsin läbi käia sellisest kohast nagu Soodsalt Soetatud, aadressil Kastani 42. Lisaks komisjonikauplusele võib ruumidest leida kostüümilaenutuse. Riided maksavad umbkaudu 5€ ringis. Mingisugust kodulehte kauplusel ei ole, nii et lahtiolekuaegu ja täpsemat lisainfot kahjuks kirja panna ei oska. 

Ning viimaks põikasin läbi ka Uuskasutuskeskusest aadressil Riia 11. Hinnad olid parajasti 50% all ja ostlejaid päris palju. Pole ka ime, riided on kõik põhiliselt 1€, kusjuures kõik on äärmiselt korralikud ja kantavad. Eelis Taaskasutuskeskuse ees on ehk see, et siin olid kõik riided organiseeritud sektsioonideks: naiste pluusid, meeste särgid, naiste seelikud, meeste spordiriided... Lisaks oli müügil ka mööblit ning riiuliteviisi raamatuid 0,50€ eest. Enamus küll nõukaaegsed, aga ikkagi raamatud. Mina leidsin aga tõelise ime: veel kilepakendis ja täiesti avamata Eesti Päevalehe raamatusarjast pärit John Le Carré teose "Väike trummitüdruk", mille tänu allahindlusele sain vaid ühe euro eest. Hästi avarad ruumid ja valgusküllasus tegid poodlemise hästi meeldivaks ka. Siin on keskuse ametlik kodulehekülg, kust võib üles otsida kõigis linnades asuvad keskused. Siin on Uuskasutuskeskuse Facebooki-leht ning siin just Tartu kauplusele pühendatud lehekülg.

Samamoodi Facebooki-lehelt võetud pilt kaupluse välisilmest

Läbi jäi küll käimata veel väga palju kohti ja eeskätt Võru tänava väidetav poodidetänav, kuid eks kevade poole soojemate ilmade saabumisel võtan ette ka sealse avastusretke ja tõenäoliselt üllitan siis ka postituse vol 2. Seniks aga sellised teadmised ja avastused Tartu second handidest.

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Kodukootud kaerapiim 3 minutiga

Kui oled laktoositalumatu, vegan või lihtsalt huvitatud uute maitsete ja loodussäästlike alternatiivide avastamisest, siis üks suurepärane valik on asendada loomne piim taimsega.

Mis on spirituaalsus & miks ma sellega tegelen (& sina võiksid ka)

Viimase paari aasta jooksul olen üpris intensiivselt tegelenud spirituaalsete teemadega ja niisiis mõtlesin, et oleks aeg seda kogemust ka teistega rohkem jagada.

Hummus - ise tehtud, hästi tehtud

Hummus kogub populaarsust sama kiiresti kui Jüri Ratas seda kaotab. Ma ei ütle, et "hummus peaministriks", küll aga tasub kaaluda selle maitsva määrde kandidatuuri uute liikmete valimisel oma retseptikogusse.