Otse põhisisu juurde

Raamatuid paarisuhetest ja sellest, kuidas neid hoida

Kes meist ei tahaks hästi toimivat suhet?
Suhet, mis toetab, aitab areneda ning pakub hoolt ja armastust. Suhet, kus valitseb üksteisemõistmine ja konfliktid leiavad rahumeelse lahenduse. Selleks on vaja aga teadmisi - iseenda ja suhete toimimise kohta. Panin kokku nimekirja mõningatest raamatutest, mis võivad sel teekonnal abiks olla. Need võivad aidata leida uut perspektiivi mõnele probleemile, õpetada uusi suhtlusoskusi ja pakkuda eluliste näidete abil lihtsalt vahvat lugemist.


Süvene esmalt enda mustritesse
Üks olulisemaid komponente suhte toimimisel on võime mõista iseennast, oma vajadusi ja tausta, kust see kõik võrsub. Miks reageerid valulikult, kui partner toru vastu ei võta? Miks on sinu jaoks füüsiline puudutus olulisem kui kiidusõna? Mis on sinu ja su kommunikatsiooniviisi kujundanud just selliseks, nagu need on?
 • Kimmo Takanen "Tundelukud. Vabane tunnete võimusest" - Skeemiteraapia meetoditel põhinev raamat, mis aitab lugejal avastada oma lapsepõlvest pärit mustreid. Just lapsepõlves õpime käituma, mõtlema ja tundma teatud mallide järgi, mille võtame kaasa ka täiskasvanuikka. Sellegipoolest ei pruugi need harjumuspärased reageerimisviisid meid enam teenida. Hoopis vastupidi: tihtipeale need just saboteerivad meie suhteid ning panevad meid käituma viisidel, mis on meile ja meie partnerile täiesti arusaamatud. Raamat sisaldab kõiksugu harjutusi, näiteid ja viise oma mustrite äratundmiseks ja nende muutmiseks. Eriti tore, kui mõlemad/kõik partnerid selle läbi loevad. Aitab selgust tuua nii enda kui ka teis(t)e pool(t)e käitumisse ja tekkivatesse konfliktidesse.
 • Katrin Saali Saul "Naiseks olemise kunst" - Kuigi ma ise arhetüüpide temaatika võlu väga ei mõista (tundub liialt üldistav) ning sugudepõhist jaotust igapäevaelus üldse ei kasuta, on käesolev teos päris paljusid kõnetanud ja aidanud iseennast paremini mõista. Autor käsitleb "naise nelja põhiarhetüüpi", mis on teisisõnu teatud mõtte- ja käitumismustrid, mis eri olukordades võivad avalduda. Need arhetüübid on Armastaja, Tütarlaps, Kuninganna ja Perenaine. Lisaks võivad need neli arhetüübi avalduda ka nn variarhetüüpidena juhul, kui ühendus nendega on kas nõrk või puudulik. Autor kirjeldab lähemalt seda, kuidas mingi arhetüübi "energias" olev naine mõtleb, tunneb ja käitub, mida vajab ja mida endast annab. Selline lähenemine võib nii mõnelgi aidata paremini märgata ja mõtestada oma käitumismustreid. Lisaks aitab see ehk oma erinevaid külgi paremini aktsepteerida ja vajadustest märku anda.
 • Robert L. Moore ja Douglas Gillette "King, Warrior, Magician, Lover: Rediscovering the Archetypes of the Mature Masculine" - Raamat meeste arhetüüpidest, mille eeskujul ka naistele pühendatud raamat on kirjutatud. Siingi pean mainima, et mulle isiklikult teos väga ei istunud (jälle kogu see naine vs mees temaatika ja arhetüüpidesse liigitamine on minu silmis piirav). Samas on ka selle lähenemise kohta võimalik leida meeletult palju positiivset vastukaja. Paljud mehed, kes on seda lugenud, on oma sõnul endast paremini aru saanud ning suutnud oma käitumist muuta ja mõtestada. Teooria põhineb neljal arhetüübil, mis, nagu pealkirjastki selgub, on Kuningas, Sõdalane, Maag ja Armastaja (igalühel on naiste versioonis vaste ka olemas). Autorid seletavad, kuidas ebaküpsenud arhetüübid  käitumises ilmnevad ja mida nende suhtes ette võtma peaks. 

Kuidas hoida toimivat suhet?
ehk kommunikatsioonist, vajadustest ja muudest imeloomadest
 • John Gottman "The Seven Principles for Making Marriage Work" - Väga põhjalik ja minu silmis suurepärane raamat teadlaselt, kes on pikkade aastate jooksul uurinud erinevaid paare. Tema eesmärk on olnud välja selgitada, millised omadused ja oskused iseloomustavad neid paare, kelle suhe jääb pikaajaliselt püsima ja on õnnelik. Ta on üritanud aru saada, mis jääb puudu neil paaridel, kelle suhe laguneb, ja mis aitaks neil oma suhet päästa. Teatud omadused on paaride juures niivõrd silmatorkavad, et Gottman oskab vaid mõneminutilise vaatluse põhjal üpris täpselt ennustada, kas paar jääb tulevikus püsima või mitte. Oma raamatus toob ta välja 7 põhimõtet, mille järgimisel on kõige suurem tõenäosus tagada oma paarisuhte edukus. Raamatus on ülipalju harjutusi, töölehti ja muud head-paremat, mis aitab lugejal nii ennast kui oma suhet analüüsida ja paremaks muuta. Paraku pole teost eesti keelde tõlgitud, nii et see tuleb interneti- või raamatukoguavarustest ise üles leida. Võtan selle tõenäoliselt peagi uuesti ette, et põhjalikumalt süveneda ja endale mõningad töölehed eesti keelde ümber panna.
 • Gary Chapman "Armastus viis keelt. Kestva armastuse saladus" - Tõeline klassika suheteteemaliste eneseabiraamatute seas. Autor kirjeldab viite "armastuse keelt": füüsiline puudutus, tunnustussõnad, kvaliteetaeg, kingitused ja teenimiskunst (aitamine jms). Iga inimese jaoks on armastuse keelte (ehk vajaduste) tähtsuse järjekord erinev: mõni vajab kõige enam kvaliteetaega, mõni aga lööb särama tunnustavate ja armastavate komplimentide peale. Konfliktid ja arusaamatused tekivadki tihtipeale siis, kui mõni vajadus on jäänud täitmata ja rahulolematus seetõttu kõrgeks kasvanud. Tihtipeale ei saa partnerid arugi, et teine lihtsalt ei mõista nende armastuse keelt. Näiteks teeb mees igal õhtul oma naisele jalamassaaži, aga too on ikka õnnetu, kuna armsaid sõnu ta oma mehelt pole juba aasta otsa kuulnud. Mees on aga omast arust kogu aeg endast parima andnud ega mõista naise rahulolematust. Ja nii edasi. Hästi kergesti loetav ja tore raamat, mille põhitõdede ellurakendamine on lihtne ja praktiline.
 • Harriet Lerner "Vihatants" - Raamat, mis räägib vihast ja sellega toimetulekust (paari)suhte raamistikus. Kuigi üldiselt keskendub teos väidetavalt naiste vihale, on kirjutatu minu meelest laiendatav kõigile inimestele ja seega kasulik lugemine igaühele. Autor kirjeldab viha tekkimist, avaldumisviise ja selle kahjulikku mõju kommunikatsioonile. Lisaks toob ta palju näiteid ja soovitusi, kuidas vihaga efektiivselt toime tulla ning väljendada oma mõtteid ja emotsioone elutervel viisil. Palju on juttu ka minasõnumist kui heast tehnikast, mida oma vajaduste selgitamisel kasutada. Jällegi praktiline ja hea lugemine, mis on aidanud ka paljudel inimestel oma suhtlusviisi paremaks muuta.
 • Kärt Kase "Kuidas hoida armastust" - Eestimaine, pereterapeudi kirjutatud teos sellest, kuidas saavutada rahulolu paarisuhtes 10st põhilisest suhtevajadusest lähtuvalt. Autor tugineb suures osas isiklikule kogemusele terapeudina ja toob näiteid paaridest, kellel on olnud probleeme just selle vajadusega, mida parajasti peatükis käsitletakse. Aitab mõista, miks on erinevate vajaduste täitmine ja mõistmine olulised, andes ka näpunäiteid.
 • Margus Vaher "Tee mehe südamesse" - Kui tahta väga kerget lugemist, mis võtab kokku mitmeid allikaid ja lähenemisi (mida saab sealt siis edasi guugeldada ja uurida), siis sobib see teos kindlasti hästi. Humoorika tooniga, vahvate illustratsioonidega ja väga lihtsasti seeditava lähenemisega lugemine, mis nii palju näpunäiteid, harjutusi ja sügavat eneseanalüüsi ei paku, kuid võib olla hea koht alustamiseks või stressirohke õhtu lõõgastavaks lõpetuseks.

Spetsiifilisemat kirjandust
ehk midagi, mis laiendab silmaringi ja aitab spetsiifilisemates olukordades
 • Elaine Aron "Ülitundlik inimene ja armastus" - Mõned inimesed on ülitundlikud, mis tähendab, et nende närvisüsteem on keskmisest tundlikum ja märkab kõiksugu stiimuleid (lõhnad, helid jms) kiiremini kui tavainimesel. Tundlikum võib olla ka seedimine, tervis, mõttemaailm jne. Sellest tulenevalt on ülitundlikul inimesel kergem saada ülekoormatud ja vajada puhkust, et infot läbi töödelda. Kõrvalseisjale võib ülitundlik inimene tunduda liigemotsionaalne, tundlikult reageeriv või muul moel hüperaktiivne. Või siis lihtsalt väga tähelepanelik ja hea jälgija. Ja otse loomulikult mõjutab see kõik ka suhteid, millest ülitundlik inimene end võib leida. Kui oled ülitundlik inimene, aitab just see raamat ennast paremini mõista ja aktsepteerida. Lisaks heidab see valgust sellele, kuidas oma suhteid elutervena hoida ja mõtestada lahti seda, kuidas sinu ülitundlikkus sinu suhteid kujundab.
 • Aziz Anzari "Modern Romance" - USA stand-up koomiku kirjutatud humoorikas teos, mis kirjeldab, võrdleb ja analüüsib tänapäevast kohtingukultuuri eelmise sajandi keskpaiga skeenega. Lisaks toob ta sisse eriti silmatorkavad kultuuridevahelised erinevused romantika valdkonnas tänapäeval, näiteks Argentiina ja Jaapani näitel. Väga huvitav on võrrelda, kuidas  ja kus "vanasti" inimesed tutvusid, kuidas on muutunud väärtused ja rahulolu paarisuhtega, ning millised faktorid on seda mõjutanud. Selline võrdlev analüüs aitab ka enda jaoks paremini lahti mõtestada, mis on paarisuhtes tähtis, millised on enda eelistused ja uskumused. Lisaks on see lihtsalt vahva ja lõbus lugemine.
 • Lundy Bancroft "Miks ta seda teeb? Kuidas mõtlevad vihased ja kontrollivad mehed" - Suurepärane raamat, mis käsitleb koduvägivalda ja kirjeldab detailselt selle ilminguid. Autor seletab lahti vägivallatsejate mõttelaadi, lükkab ümber vägivallaga seotud müüdid (mida vägivallatsejad soovivad, et me usuks), näitlikustab manipuleerimismeetodeid, mida vägivallatsejad kasutavad, ning jagab infot, mida on võimalik sellises olukorras ette võtta. Ääretult põhjalik, väga informatiivne ja kasulik lugemine. Paljud vägivallaohvrid on sellest raamatust leidnud selgitusi ja lohutust, kuid kindlasti aitab raamatuga tutvumine ka teistel inimestel paremini märgata potentsiaalseid vägivallatsejaid ja aidata ohvritel suhtest välja tulla.

Piirdun siinkohal raamatutega, millega olen ise lähemalt tutvust teinud, kuid kui kellelgi on omalt poolt veel midagi huvitavat ja silmiavavat välja pakkuda, siis ootan huviga kommentaaridesse soovitusi!

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Kodukootud kaerapiim 3 minutiga

Kui oled laktoositalumatu, vegan või lihtsalt huvitatud uute maitsete ja loodussäästlike alternatiivide avastamisest, siis üks suurepärane valik on asendada loomne piim taimsega.

Mis on spirituaalsus & miks ma sellega tegelen (& sina võiksid ka)

Viimase paari aasta jooksul olen üpris intensiivselt tegelenud spirituaalsete teemadega ja niisiis mõtlesin, et oleks aeg seda kogemust ka teistega rohkem jagada.

Hummus - ise tehtud, hästi tehtud

Hummus kogub populaarsust sama kiiresti kui Jüri Ratas seda kaotab. Ma ei ütle, et "hummus peaministriks", küll aga tasub kaaluda selle maitsva määrde kandidatuuri uute liikmete valimisel oma retseptikogusse.