Otse põhisisu juurde

Keskkonnateemalisi raamatuid & dokumentaale

Kui soovid viia oma ellu sisse keskkonnasõbralikke muutusi ja rääkida ka ühiskondlikul tasandil kaasa, oleks mõistlik ennast harida ja teemaga rohkem kurssi viia.
Kuigi on täiesti okei seda teha interneti vahendusel, sõprade-tuttavate soovituste põhjal ja katse-eksituse meetodil, on üks põhjalik viis enda harimiseks raamatute lugemine ja dokumentaalide vaatamine. Selleks olen kokku pannud nimekirja kirjandusteostest ja filmidest, mis aitavad keskkonnatemaatikasse sisse elada ja seda mitmest erinevast aspektist.


Raamatud
Keskkonnaprobleemidest
Rachel Carson "Silent Spring" - Keskkonnatemaatika klassikasse kuuluv teos eelmise sajandi 60ndatest aastatest, mis andis jõulise tõuke keskkonnaliikumise elustumisele ja tõi ajapikku kaasa mitmeid muudatusi USA (ja edaspidi ka ülejäänud maailma) seadusandluses. Teos räägib sellest, kui kontrollimatult ja põhjendamatult kasutavad inimesed pestitsiide ja muid mürke, mis on ohtlikud nii loodusele kui inimestele endile. Kõike selleks, et tõsta tootlikkust ja kasumlikkust. Kuid seda kõrge hinnaga. Kaudselt tänu Carsoni teosele on tänaseks keelatud DDT ja muude mürkide kasutamine. Kuna autor elas sellisel ajastul nagu ta elas, olles naissoost teadlane, üritati tema teadmisi ja autoriteeti tõsiselt kõigutada. Seda tegid nii suurkorporatsioonid, keda tema teos ähvardas kasumist ilma jätta, kui ka teised teadlased, poliitikud ja ühiskonnategelased, kellel oli eelarvamusi nii naise soo kui ka tema teatud mõttes radikaalsete väidete osas. Ütles ta ju otse välja, et ainult efektiivsusele fikseerumine, tööstuslike ja keemiliste saavutuste ülistamine ning loodusele vastandumine on täiesti vale mõtteviis, ja see mõtteviis oli tollal (ja tegelikult ka praegu) domineeriv. Õnneks pälvis Carson piisavalt tähelepanu, et inspireerida liikumisi ja põhjustada olulisi muutusi terves maailmas. Enese harimiseks väga hea lugemine, kuigi kohati väga teaduslik ja keeruline. Sisaldab näiteid päriselust, kus inimesed ja loodus on mürkide tõttu tugevalt kannatada saanud.


David Wallace-Wells "The Uninhabitable Earth" - Teos sellest, millised tagajärjed võivad globaalse soojenemisega kaasneda kogu Maale ja inimkonnale. Tulevikupilt, mis raamatus maalitakse, on üsna sünge ja katastroofiline. Autor kirjeldab erinevaid kriise, millega tema arvates tõenäoliselt tulevikus peame silmitsi seisma (nt kliimapagulus, puhta vee puudus jne). Kuidas võib see muuta olemasolevaid süsteeme ja inimkonda?


Naomi Klein "This Changes Everything" - Autori väide selles teoses on, et globaalne soojenemine ja muud keskkonnaprobleemid on suuresti põhjustatud kapitalistliku süsteemi poolt. Ta seletab lähemalt, miks kapitalismile omased mõtteviisid ja käitumismustrid on kahjulikud keskkonnale, ning toob välja, mis peaks muutuma, et olukord paraneks.


Mike Berners-Lee "How Bad Are Bananas" - Raamat, kus on välja toodud kõiksugu erinevate asjade CO2 emissioonide suurus - alates Valentinipäevaks muretsetud lillekesest kuni pikamaalendude ja toidutööstuse kuludeni. Raamat on jaotatud osadeks selle järgi, kui igapäevane ja suure mõjuga tegevus on. Näiteks igapäevased tegevused on vanniskäimine, rattasõit ja toit; globaalsed aga jalgpalli MM, metsaraie ja vulkaaniline tegevus. Nagu näha, on osad tegevused inimtekkelised ja teised mitte. Igal juhul on huvitav ennast kurssi viia, milline mõju meid ümbritsevatel nähtustel ja esemetel keskkonnale on, ja teha sellest järeldusi, kuidas ise oma igapäevaelu CO2 jalajälge vähendada võiks.


Oma jalajälje vähendamisest
Beth Terry "Plastic-Free" - Plastikust loobumisele keskendunud teos, mis räägibki sellest, kuidas vähendada plastiku hulka oma elus, mida kasutada selle asemel jpm. Ta kirjeldab ka plastiku kahjulikku mõju nii tervisele kui ka keskkonnale, ning jagab soovitusi neile, kes plastikust juba loobunud/loobumas on (näiteks kuidas suhestuda inimestega, kes ei ole veel plastiku kahjulikkust mõistnud).


Bea Johnson "Zero Waste Home" - Nullkulu elustiili püüdlev-pooldav autor on kokku pannud teose, kuidas teisedki inimesed võiksid muuta oma kodu ja eluviisi võimalikult keskkonnasõbralikuks ja vähekulukaks. See tähendab pakendi- ja prügivabadust, vähesemat tarbimist, taaskasutust jpm, mis tulemusena tekitab olukorra, kus majapidamises ei lähe mitte midagi raisku (ka siis, kui sööd näiteks väljas või lähed matkale). Ja mitte ainult ei lähe raisku, vaid tarbimine üleüldse väheneb drastiliselt, kuna oluline on läbi mõelda oma harjumused laiemas pildis ka. Nullkulu liikumise rahvas on üldiselt autori ja/või tema teosega kursis, aga ma ise pole seda jõudnud veel kätte võtta. Olen kuulnud, et teos on üpris snoobilik (seda juhtub kuulsaks saanud keskkonnateostega tihti, kuna autorid on juba alustuseks teinud seda kõike raha pärast), kuid ei saa välistada, et see sisaldab vajalikke nippe. 


Colin Beavan "No Impact Man" - New Yorgis elava pereisa jutustus sellest, kuidas ta otsustas aasta aega elada nii, et tema negatiivne mõju keskkonnale oleks null(ilähedane). See tähendab, et ta loobus autosõidust ja kasutas jalgratast, sõi ainult kohalikku toitu, üritas läbi ajada päikesepaneeli ja küünaldega, kasutada võimalikult vähe vett jne. Omamoodi tore lugemine, mis paneb mõtlema oma elustiilile ja kirjeldab hästi seda, miks peaksime sellesse muutusi sisse viima. Sellegipoolest ei ole see kindlasti teos, millest otsest eeskuju võtta, kuna nii mõnedki asjad on väga banaalselt valed (näiteks elektri asendamine mesilasvahast küünaldega, mis on palju kulukam kui energiasäästlikud elektripirnid, või "saavutus", mille kohaselt autor ei pese oma särki enam iga kord pärast selle seljast võtmist pesumasinas...). Lisaks on teos lihtlabaselt natuke vanaks jäänud juba, kuna pärineb selle sajandi algusest. Kui aga otsida natuke inspiratsiooni, motivatsiooni ja huvitavat lugemist, mille najal ka ise veidi ekperimenteerida, siis sobib see teos kenasti.  


Motivatsiooni ka
Greta Thunberg "No One Is Too Small to Make a Difference" - Üle maailma kuulsust kogunud noor keskkonnaaktivistist koolitüdruk on pidanud mitmeid kõnesid, mis räägivad globaalsest soojenemisest, poliitikast ja sellest, mida ette võtta. Tema osalusel on algatatud ka Fridays for Future liikumine, mille raames koolinoored lahkuvad tundidest, et minna kliimastreigile. Greta kõned on kokku pandud väikeseks raamatuks, milles mõned mõtted küll paljuski korduvad, kuid toovad mõtte väga hästi pärale.


Extinction Rebellion "This Is Not a Drill" - Kaheosaline teos, mis koosneb väga erineva taustaga inimeste lühiesseedest. Esimene pool keskendub keskkonna temaatikale üldisemalt: kirjeldab globaalse soojenemise ja inimtegevuse tagajärgi erinevatele ühiskonnakihtidele, rahvastele ja maailmaosadele. Näiteks võib leida esseesid Maldiivide endiselt presidendilt, California tuletõrjujalt, India Himaalajas elavalt perekonnalt, Tšaadi juurtega aktivistilt, läänemaailma professoritelt ja  teadlastelt... Kõik nõustuvad, et inimeste põhjustatud keskkonnamuutused on kiired ja ohtlikud, ning kirjeldavad mõjude avaldumist enda perspektiivist. Annab väga hea ülevaate keskkonna seisundist väga erinevate inimeste silme läbi, motiveerib tegudele ja äratab üles. Võib juhtuda, et kogete lugedes ärevaid emotsioone.

Teine pool tegeleb praktilisematele nõuannetele keskenduvatest esseedest: kuidas korraldada proteste, millised võtted toimivad, kuidas osaleda ja panustada meeleavalduste toimumisse, miks pooldada vägivallavabadust jne. Kahjuks jääb puudu juhistest, mida iga indiviid saab omaenda elus muuta, et panustada paremasse tulevikku (nt taimetoitlus, pakendivabadus, autovabadus, investeerimine, tarbimise vähendamine jpm). Fookus on pigem süsteemi ja valitsuse muutmisel/kukutamisel, eeskätt protestide teel. Sellegipoolest vajalik ja tegudele ajendav lugemine. Alustaja aktivisti esimeseks käsiraamatuks igati sobiv.


Filmid
Toidulaud
Cowspiracy - dokumentaal sellest, kuidas loomatööstus on üks põhilisi keskkonnasaaste põhjustajaid. Räägib erinevatest kahjulikest mõjudest, mis erinevatel loomatööstuse harudel on, ning sellest, kuidas loomsetest toodetest loobumine on täiesti ratsionaalne ja põhjendatud käik selliste asjaolude juures. Kuigi ta on võib-olla mõne maitse jaoks natuke sensatsioonilisusele rõhuv ja radikaalne (ei oska pead anda kõigi toodud faktide ja statistika 100% kehtivuse osas), on point lõppkokkuvõttes siiski tõene ja mõjutas mind oma toiduvalikuid põhjalikumalt üle vaatama.


Tapped - dokumentaal pudeliveega seotud tööstusest ja selle saastavast mõjust keskkonnale. Räägib pudelite tootmisprotsessist ja selle kõige mõjust ka meie endi tervisele.


Globaalne soojenemine
Chasing Coral - dokumentaal korallidest ja nende kiirest kadumisest-väljasuremisest seoses globaalse soojenemisega. Teadlased sukelduvad, näitavad imeilusaid (aga ka imekurbi) kaadreid ja üritavad päästa, mis päästa annab.


Before the Flood - Leonardo DiCaprio osalusel tehtud dokumentaal, mis räägib globaalsest soojenemisest ja sellega seonduvatest tagajärgedest. DiCaprio ise intervjueerib paljusid tuntuid nägusid (sh Barack Obama ja Elon Musk) ning mõtiskleb, kuidas ja mida edasi.


Moe- ja rõivatööstus
The True Cost - dokumentaal sellest, kuidas tänapäeva rõiva- ja moetööstus saastab keskkonda, ekspluateerib vaesemaid riike ja tekitab sealsetele elanikele tohutut kahju - kõike selleks, et me saaks H&Mist ikka kätte oma 5eurose suvesärgikese, mida paari kuu pärast kapipõhja unustada.


Green Warriors: Indonesia, the World's Most Polluted River - taas üks dokumentaal rõivatööstusest. Näitab, kuidas Indoneesia üks jõgi nimega Citarum on tööstuste poolt täiesti ära saastatud, nii et kohalike laste juuksekarvadest võib juba leida 54 erineva kemikaali jälgi. Kohalikud jäävad haigeks, neil pole puhast vett, ja... jällegi sellepärast, et nii väga on ju vaja lääne inimestel endale osta kümme paari mõmmidega trussikuid, ja suurtööstused mõtlevad ainult kasumi peale.


Head lugemist-vaatamist!

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Kodukootud kaerapiim 3 minutiga

Kui oled laktoositalumatu, vegan või lihtsalt huvitatud uute maitsete ja loodussäästlike alternatiivide avastamisest, siis üks suurepärane valik on asendada loomne piim taimsega.

Mis on spirituaalsus & miks ma sellega tegelen (& sina võiksid ka)

Viimase paari aasta jooksul olen üpris intensiivselt tegelenud spirituaalsete teemadega ja niisiis mõtlesin, et oleks aeg seda kogemust ka teistega rohkem jagada.

Hummus - ise tehtud, hästi tehtud

Hummus kogub populaarsust sama kiiresti kui Jüri Ratas seda kaotab. Ma ei ütle, et "hummus peaministriks", küll aga tasub kaaluda selle maitsva määrde kandidatuuri uute liikmete valimisel oma retseptikogusse.